(из књиге „Са децом око света“ у издању „Креативног центра“)
Швајцарска
У Швајцарској се говоре четири језика: италијански, немачки, француски и ретромански. Ретромански језик се развио из старог латинског језика и њиме говори мали број људи у удаљеним планинским крајевима.
Главни град Швајцарске је БЕРН. Легенда каже да је војвода који је ту саградио замак 1191. убио у лову медведа. У сећање на тај подвиг дао је име граду (старонемачка реч за медведа је беро). Данас је медвед заштитни знак града Берна.
МУСЛИ је јело познато у целом свету. То је мешавина житарица, воћа и ораха. Први га је направио један швајцарски лекар, покушавајући да припреми здрав доручак.
ЦИРИХ је највећи град у Швајцарској. Лежи на Циришком језеру. У њему се налази око 1.000 фонтана. На цркви Светог Петра је сат са највећим бројчаником у Европи, пречника 10 метара.
На пашњацима Алпа може се пронаћи најлепше планинско цвеће, као што су јагорчевина и рунолист.
ШВАЈЦАРСКИ САТОВИ су познати у целом свету то тачности. Постоји изрека- тачан као швајцарски сат.
Традиционални швајцарски спорт је ХОРНУСЕН, врста алпског бејзбола. Нападачки тим помоћу дугачког металног штапа са дрвеном ручком удара мали диск или пак. Циљ је да диск одлети што даље и да се на крају убаци у означено поље.
Египат
Већи део земље захвата бесплодна пустиња. Једино плодно тло налази се поред велике реке Нил која је дуга преко 6.600 км и најдужа је река на свету. У Египту се говори арапским језиком.
У Египту већину становништва чине Арапи. У пустињи живе бедуини, номадска арапска племена која прате стада камила, коза и оваца током целе године. КОПТИ, потомци некадашњих Египћана, чине мањи део становништва. Копти су хришћани.
Главни град Египта је КАИРО, највећи афрички град. Ел-Кахира, арапско име града, значи освајач. Каиро је подигнут у близини Мемфиса, некадашње престонице фараона. Са градског утврђења и цитаделе, када је ведро, виде се пирамиде. Пијаца у Каиру постоји од 19 . века. Некада је то била пијаца робова.
Писмо старих Египћана састојало се од слика- то су ХИЈЕРОГЛИФИ. Дуго је била тајна о чему су писали стари Египћани, али је 1822. године Француз Шамполион успео да растумачи хијероглифе.
МУМИЈЕ- стари Египћани су веровали да је души, која је бесмртна, и на оном свету потребно тело. Зато су тела умрлих балзамована, умотавана у платно, покривана маскама и полагана у саркофаге. Према предању, први је мумифициран бог Озирис.
Највећа је Кеопсова ПИРАМИДА, саграђена 2600. године п.н.е. Сваки камени блок уграђен у пирамиду тежак је око две тоне, а за целу пирамиду, високу 147 метара, утрошено је више од два милиона таквих блокова. Можемо само да нагађамо како су камени блокови преношени и подизани. У близини пирамида налази се Сфинга, камена скулптура с људском главом и телом лава.
Александрија је град на обали Средоземног мора. Изградио ју је Александар Велики као своју престоницу када је, 332. године п.н.е , освојио Египат. У Александрији се налазила највећа библиотека старог света, која је изгорела у пожару у 1. веку п.н.е. На полуострву Фарос код Александрије је 279. године п.н.е саграђен светионик који се убрајао у седам светских чуда старог века. Светионик је разорен у земљотресу у 19. веку.
Пољска
Назив Пољска, употребљен је први пут у 11. веку, долази од имена старословенског племена Пољана, које је у 5. веку населио низију између Одре и Висиле.
Главни град Пољске је ВАРШАВА. Она лежи у централном делу земље, на реци Висли. Симбол Варшаве је сирена с мачем и штитом у руци. Сирена је , према легенди, довела принца на место на којем се налази данашња Варшава и наредила му да ту оснује град.
Мазурка је народни плес настао међу Мазурима, народом који живи на североистоку земље. Плеше се уз гајде. Парови су распоређени у круг, крећу се слева надесно и прате покрете вође. Мазурка се сматра једним од најлеших плесова- наравно, када они који је играју знају кораке, којих има преко педесет. Марзена је лутка од сламе коју праве грађани Варшаве. Лутку облаче у стару одећу, што представља хладне и тмурне зимске месеце. У пролеће лутка се баца у реку Вислу. На свечаности се пева и плеше и сви се радују доласку пролећа.
Данска
Данска је земља острва. Обухвата више од 400 острва, од којих је само стотину насељено. На идиличном острву ЕРЕ налази се град Ерескебинг чија је главна атракција музеј посвећен животном делу Петера Јакобсена, морнара који је направио колекцију од 1.700 бродова у боцама. Гренланд на крајњем северу, део ове земље, под сталним је ледом и снегом и скоро ненасељен. У Данској нема ниједне планине. Говори се данским језиком.
Главни град Данске је КОПЕНХАГЕН. То је највећа лука у Данској. На стени у луци је статуа Мале сирене.
СМОРЕБРОД је отворени сендвич. Да бисте направили отворени сендвич, само послажите састојке на кришку хлеба премазану путером. Једите виљушком и ножем.
ПОРЦЕЛАНСКИ КУЧИЋИ НА ПРОЗОРУ – У многим крајевима Данске био је обичај да се на прозор стави пар попцеланских кучића. Жене су кучиће окретале према мору када су им мужеви пловили, а према унутрашњости када су били код куће.
ЦИПЕЛА НА ПРОЗОРУ- Деца која живе у јужном делу Јиландског полуострва уочи Божића стављају на прозор ципелу. У њу ће патуљак, ако је дете било добро, ставити малу чоколаду, а комад угља ако је било неваљало. Патуљак је митолошко биће за које се веровало да живи на тавану или у штали.
ЛЕГОЛАНД- У целом свету познате су лего-коцке који је конструисао дански произвођач играчака Кирк Кристијансен 1932. године. У граду Билунду налази се парк у којем су грађевине , од лего-коцака. Макете у парку намењене су деци различитог узраста. Данас људи из целог света долазе да виде тај парк. Време викинга- Викинзи су живели у данашњој Шведској, Норвешкој и Данској. Бавили су се земљорадњом, занатима и трговином. Градили су дуге бродове и , у потрази за плоднијом земљом, отискивали су се на море и пловили у освајања. Име викинг долази од речи викингр, што на староскандинавском језику значи пират, гусар. Викинзи су открили Гренланд.
Презимена- У Данској су права презимена почела да се користе тек крајем 19. века. Пре тога презиме се изводило из очевог имена. Тако, на пример, ако је неки Јорген Јакобсон имао сина Ханса и ћерку Кристен, имена деце била су Ханс Јоргенсен и Кристен Јоргендатер.
ПОРТУГАЛ
Португалија се налази на западном делу Пиринејског полуострва. Њене обале запљускује Атлански океан.
Главни град је ЛИСАБОН. Он лежи на обали реке Тежо, око 13 километара од ушћа реке у Атлантски океан. У Алфами, најстаријем делу града, улице су уске и вијугаве. Ту се уздиже познати замак Светог Ђорђа, са којег се види цео град.
Плесање и певање су саставни део свакодневног живота у Португалу. Скоро у сваком селу постоји непоплочани трг за плесање. У Португалу се свирају гитаре уз ФАДО, тужну љубавну песму са много уздаха.
Фестивал ТАБУЛЕИРОС одржава се у граду Томару у јулу сваке четврте године. Тада девојке, обучене у беле хаљине са црвеним појасевима, иду улицама у поворци, носећи на главама веома високе корпе. Те корпе називају се табулеиро. На њих су усправно постављени држачи са нанизаним хлебом, на врху је круна са фигуром беле голубице, а све је украшено цвећем.
КОРИДА је веома популарна у Португалу. За кориду се бирају најживахнији бикови. Прве борбе они јуре уским градским улицама ка арени. Дуж улица стоје мештани и уживају у призору крда које тутњи поред њих. Милан Срдић VII-3